Co się stało z Naszą Klasą?

Social media to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywane przez różnego rodzaju osoby. Facebook, Twitter, Instagram, TikTok święcą ogromne tryumfy. Wielu Polaków cieszy się, że ma konta na takich serwisach społecznościowych. Zanim jednak przyszła moda na zagraniczne serwisy mogliśmy się pochwalić własnym serwisem o ogromnym zasięgu.

Polska Nasza-klasa.pl

Nasza-klasa.pl, znana obecnie pod nazwą nk.pl, w pierwotnym założeniu miała służyć do odnajdywania znajomych ze szkolnej ławki. Niezależnie od tego, czy mieli to być ludzie ze szkoły podstawowej, średniej, wyższej lub gimnazjum – miał to być serwis skupiający ludzie z minionych nam lat. Założony  11 listopada 2006 z budżetem wartym…200 zł serwis miał nie tylko pomóc w odnalezieniu ludzi ale również nawiązanie z nimi kontaktu. Na początku założycielom – studentom z Uniwersytetu Wrocławskiego razem z Maciejem Popowiczem na celu nawet się to udało.

Serwis po kilku miesiącach miał już ponad stu tysięcy zalogowanych członków i liczba ta systematycznie wzrastała. Popularność tej strony wynikała poniekąd z faktu, że po jakimś czasie można było tam pograć w bezpłatne gry lub też płatne lecz za przysłowiowe “kilka groszy”.

Apokaliptyczny upadek

Jak na polskie realia serwis pomimo początkowych kłopotów technicznych bardzo dobrze utrzymał się na rynku. Przez kilka lat ludzie z wielką chęcią zaglądali na Naszą Klasę, gdzie nie tylko były zakładane prawdziwe konta ale z czasem powstawały również konta fikcyjne. Po jakimś czasie podczas zakładania kont powstał podział kont na konto realne (dla osób zwykłych), fikcyjne (fancluby lub też dla osób nie chcących podawać swoich danych osobowych), oficjalne (dla osób powszechnie znanych) i sponsorowane (np. fundacje mające sponsora).

Jednak to co na początku okazało się wielkim sukcesem pozwalającym na odnalezienie znajomych, czasem nawet po dekadzie lub większej ilości czasu, nie pomogło w momencie rozpoczęcia upadku Naszej Klasy. Z wielomilionowego serwisu powoli zaczęli odchodzić ludzie. Co stało za upadkiem Naszej Klasy?

Śledzik atakuje

Pierwszym gwoździem do trumny stał się śledzik. Był to podserwis NK, który udostępniał funkcję mikrobloga. Były to krótkie komunikaty, które mogli śledzić na bieżąco nasi znajomi. Na początku funkcja, która okazała się bardzo przydatna sprawiła, że ludzie stworzyli kampanię “Anty Śledzikowe”, ponieważ komunikaty znajdujące się na stronie przez to zajmowały za dużo miejsca na naszych ekranach. Ludzie mieli dość obserwowania łańcuszków, które w ten sposób były wysyłane. Pomimo usilnych próśb Śledzika (dostępnego również niezależnie pod serwisem sledzik.pl) nie dawało się w żaden sposób wyłączyć. Ludzie powoli zaczęli opuszczać coś, co ich bardzo denerwowało.

Opłaty i Spongebob

Kolejnym gwoździem do trumny okazały się opłaty oraz znany z bajek Spongebob. Wirtualny prezent na urodziny za 10 zł (lub więcej) oraz rosnące opłaty za gry sprawiły, że ludzie niechętnie wchodzili na ten serwis. Kolejnym ciosem był pojawiający się Spongebob, który oznajmiał, że serwer ma ogromne problemy techniczne. Przedłużające się problemy techniczne sprawiały, że ludzie woleli jednak szukać szczęścia gdzie indziej.

Facebook

Za ostateczną porażkę Naszej Klasy odpowiedzialny jest Mark Zuckerberg – założyciel Facebooka, gdzie wielkie miliony osób posiada swoje konta. Moda na to co pochodzi z zagranicy przyjmuje się u nas bardzo szybko. Ludzie czując ogromny potencjał w tym amerykańskim portalu społecznościowym zaczęli rezygnować z tego co polskie. Obecnie Nasza Klasa znajduje się dopiero ok. 280 miejsca pod względem popularności stron internetowych w Polsce według danych portalu Alexa.

Nasza Klasa zaczęłą umierać i to śmiercią bardzo powolną. Serwis został w 2015 roku wykupiony przez przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska, odpowiedzialny m.in. za Onet. Obecnie korzysta z niego niewielka ilość osób, głównie osób starszych niechętnych nowinkom technologicznym, którzy odczuwają sentyment do Naszej Klasy, znanej obecnie jako nk.pl. W obecnych czasach jest to wielopoziomowa platforma komunikacji dla polskich użytkowników internetu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Categories:

One Response

  1. Ori_SG pisze:

    Myślę, że właściciele przespali swoje “5 minut” i nie sprzedali serwisu gdy była taka możliwość.
    Teraz to serwis, który nic nie znaczy. Wszyscy korzystają z takich molochów jak fb, Insta, czy ostatnio TikTok.
    Nasza Klasa to obecnie coś jak Społem, tylko w kategorii portali społecznościowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *